WYDZIAŁ DOWODZENIA I OPERACJI MORSKICH - JEGO ROLA W PRZYGOTOWANIU KADR OFICERSKICH I CYWILNYCH DLA SYSTEMU BEZPIECZEŃSTWA MORSKIEGO PAŃSTWA (ARTYKUŁ NA 100-LECIE AKADEMII MARYNARKI WOJENNEJ)

Autor

DOI:

https://doi.org/10.34813/20coll2022

Słowa kluczowe:

kształcenie i szkolenie kadr dla polskiej Marynarki Wojennej, bezpieczeństwo morskie państwa, kształcenie kadr cywilnych na rzecz bezpieczeństwa morskiego państwa, Akademia Marynarki Wojennej

Abstrakt

Celem artkułu było przedstawienie, działań podejmowanych przez Wydział Dowodzenia i Operacji Morskich, na rzecz przygotowania oficerów PMW, a także osób cywilnych do pracy w systemie bezpieczeństwa morskiego państwa.

Już w okresie międzywojennym podejmowano działania, których celem było stworzenia efektywnego systemu szkolenia kadr PMW dla potrzeb bezpieczeństwa morskiego państwa. Stworzono go w oparciu o kursy i studia podyplomowe w Szkole Podchorążych Marynarki Wojennej, który okazał się efektywny, lecz został przerwany przez wybuch wojny .

            Po jej zakończeniu i reaktywowaniu Marynarki Wojennej w kraju, powyższa problematyka ponownie stała się ważnym komponentem systemu kształcenia i szkolenia oficerów MW. Taką rolę pełni powołany do życia w 1979 roku Wydział, który dziś nosi nazwę Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich.

Pobrania

Opublikowane

2022-11-07

Numer

Dział

Artykuły